Dolny Slask

Witam

Proszę Państwa w zeszłym roku znajomi z pracy, na co dzień mieszkający na drugim końcu Polski zapytali mnie co można zobaczyć na Dolnym Śląsku i w jego okolicach.

Popełniłem listę wynikającą z moich doświadczeń.

Okazało się, że skorzystało z niej wielu moich znajomych i stwierdzili, że już wiedzą gdzie spędzą kilka kolejnych wyjazdów.

Załączam listę poniżej z prośba o dopisywanie miejsc, które pominąłem, może będzie to wartościowe coś.

 

Dolny Śląsk i okolice (wiem Pałac Moszna to nie DŚ 🙂 )

 

  1. Kompleks Riese Włodarz http://wlodarz.pl/
  2. Riese Sztolnie Walim http://sztolnie.pl
  3. Podziemne Miasto Osowka www.osowka.pl
  4. Jedlina zdroj  http://www.hoteljedlinka.pl/de/index.php
  5. Zamek Grodno http://zamekgrodno.pl/
  6. Jezioro bystrzyckie z tama http://dolnyslask.org/jeziora/obiekty/jeziorobystrzyckie/
  7. Ludwikowice Klodzkie  http://muzeummolke.pl/
  8. Kolorowe Jeziorka – Wieściszowice http://kolorowejeziorka.pl/
  9. Walbrzych Stara kopalnia http://www.starakopalnia.pl/
  10. Okolice Zlotoryi – Organy Wielislawskie, Sedziszowa, Palac Krotoszyce, Leszczyna http://www.gorykaczawskie.pl/wulkany/organy-wielislawskie-wygasly-wulkan/
  11. Zamek Grodziec http://zamek-grodziec.pl
  12. Zapora w Pilchowicach http://www.tauron-ekoenergia.pl/elektrownie/energia-wodna/zew-jelenia-gora/Strony/pilchowice-i.aspx#ad-image-0
  13. Lubomierz /Muzeum „Samych swoich”/ http://www.okislubomierz.pl/muzeum-kargula-i-pawlaka/
  14. Zamek Czocha w Lesnej http://www.villagreta.pl/zamek-czocha/
  15. Sztolnie uranu w Kowarach http://www.jeleniastruga.pl/sztolnie
  16. Bledne skaly w okolicach Kudowy Zdroj https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99dne_Ska%C5%82y
  17. Wejscie na Strzeliniec https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczeliniec_Wielki
  18. Wambierzyce http://www.wambierzyce.pl/
  19. Zamek Ksiaz http://www.ksiaz.walbrzych.pl
  20. Wejscie na Szrenice ze Szklarskiej Poreby www.szrenica.pl/
  21. Wejscie na Sniezke z Karpacza lub z Peca Pod Snezku po czeskiej stronie www.sniezka.karpacz.pl/
  22. Oboz koncentracyjny kolo Strzegomia (Rogoznica) http://www.gross-rosen.eu/
  23. Jaskinia Niedzwiedzia http://jaskinianiedzwiedzia.pl
  24. Zamek w Bolkowie http://www.zamek-bolkow.info.pl/
  25. Ruiny zamku Bolczow http://www.janowicewielkie.pl/index.php/atrakcje-opisy/1144-zamek-bolczow.html
  26. Zamek Chojnik www.chojnik.pl
  27. Miedzianka – miejscowosc która zniknela http://podroze.onet.pl/ciekawe/miedzianka-na-dolnym-slasku-ozywa-powstaje-sciezka-edukacyjna-ekomuzeum-i-browar/nx3ns
  28. Zamki na Dolnym Slasku mapa https://zamki.res.pl/woj-dolnos.php
  29. Pałace Dolnego Śląska  http://www.dolinapalacow.pl/dolina-palacow.html#
  30. Wielka Sowa – Góry Sowie http://wielkasowa.eu/big.html#2
  31. Pałac w Mosznej http://www.moszna-zamek.pl/
  32. Góra Ślęża https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%99%C5%BCa
  33. Muzeum kolejnictwa w Jaworzynie http://muzeumtechniki.pl
  34. Jeleniogórska dolina Pałaców (http://www.dolinapalacow.pl/)
  35. Złoty Stok – Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku
  36. Gory Kaczawskie http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/kaczawskie
  37. Zamek W Wąsoszu http://www.powiatgora.pl/3892.html
  38. Swidnica Kościół Pokoju http://kosciolpokoju.pl
  39. Świdnica Kościół Ewangelicki (koncerty)
  40. Stawy Milickie (Gospoda 8 ryb www.gospoda8ryb.pl/ )
  41. Kościół Pokoju w Jaworze (http://wycieczki.msystems.biz/pl/jawor-zlotoryja/)
  42. Karpacz Świątynia Wang http://www.wang.com.pl/index.php?D=51
  43. Zamki w Polsce http://zamki.net.pl/wojewodztwami.php
  44. Pałac Wojanow www.palac-wojanow.pl
  45. Pałac Łomnica www.palac-lomnica.pl
  46. Kościół w Milkowie http://historycznesudety.pl/kosciol-ewangelicki-w-milkowie/
  47. Pałac  Karpniki www.zamekkarpniki.pl/
  48. Pałac Bukowiec http://www.bukowiec.dolinapalacow.pl/
  49. Zamek Chojnik www.chojnik.pl
  50. Twierdza srebrnogorska https://www.forty.pl/
    Twierdza kłodzka www.twierdza.klodzko.pl
    Kaplica Czaszek w Czermnej http://www.czermna.pl/
  51. Bazylika w Wambierzycach http://www.wambierzyce.pl/sanktuarium/bazylika.html
  52. Kopalnia uranu w Kletnie http://kletno.pl/
  53. Zamek w Ząbkowicach Śląskich http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/zamek/
  54. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim http://www.palacmarianny.com.pl/
  55. Jaskinia radochowska http://jaskiniaradochowska.pl/
  56. Zamek Karpno http://www.zamki.pl/?idzamku=karpno
  57. Zamek Szczerba http://www.zamkipolskie.com/gniewosz/gniewosz.html
  58. Wodospad Kamieńczyka http://www.szklarskaporeba.pl/o-szklarskiej-porebie/atrakcje-i-zabytki/196-wodospad-kamienczyka.html
  59. Wodospad Szklarki http://www.szklarskaporeba.pl/o-szklarskiej-porebie/atrakcje-i-zabytki/195-wodospad-szklarki.html
  60. Zamek we Wleniu http://www.zamkipolskie.com/wlen/wlen.html
  61. Krzywa wieża w Z-cach Śl. http://zabkowiceslaskie.pl/pl/strony/krzywa_wieza/
  62. Kopalnia złota w Złotym Stoku  www.kopalniazlota.pl
  63. Kopalnia złota w Złotoryji http://www.villagreta.pl/kopalnia-zlota-zlotoryja/
  64. Zamek w Świeciu,woj dolnośląskie http://www.zamkipolskie.com/swieciedol/swieciedol.html
  65. Zamek Gryf w Proszówce http://www.villagreta.pl/zamek-gryf/
  66. Zamek Trzciniec http://zamki.net.pl/zamki/trzciniec/trzciniec.php
  67. Kościólek św. Anny Sosnówka https://www.facebook.com/st.annakapelle/
  68. Zamek Świny http://www.zamkipolskie.com/swiny/swiny.html
  69. Zamek w Bolkowie http://www.zamek-bolkow.info.pl/
  70. Zamek Czat
  71. Zamek w Lipie http://www.villagreta.pl/zamek-lipa/
  72. Międzygórze i okolica www.miedzygorze.com.pl
  73. Kolorowe jeziorka w Rudawach  http://kolorowejeziorka.pl/
  74. Pławna  http://www.zamekslaskichlegend.pl/
  75. Lubomierz http://www.lubomierz.pl
  76. Bolesławiec ceramika
  77. Zamek Lenno (najstarszy polski murowany) i pałac Lenno koło Wlenia http://www.villagreta.pl/zamek-lenno-wlen/
  78. Książęca Wieża w Siedlęcinie http://wiezasiedlecin.pl/
  79. Perła Zachodu w Siedlęcinie http://www.perlazachodu.eu/   https://www.facebook.com/PerlaZachodu
  80. Szwajcaria Lwówecka pod Lwówkiem Śląskim http://www.polskieszlaki.pl/szwajcaria-lwowecka.htm
  81. Studio Borowski w Tomaszowie Bolesławieckim (nr 1 artystyczne szkło w PL) http://www.borowski-studio.com/
  82. Browar w Lwówku Śląskim http://www.browarlwowek.pl/
  83. Huta Szkla Piechowice -praca na oczach zwiedzajacych  http://hutajulia.com/
  84. Zespół Klasztorny Cystersów w Lubiążu http://lubiaz.pl/
  85. Bazylika w Krzeszowie http://www.opactwo.eu/
  86. Sokołowsko – dawne uzdrowisko http://www.labiryntarium.pl/index.php/5powiatow/powiat-walbrzyski/247-sokolowsko.html
  87. Schronisko Andrzejówka http://andrzejowka.com.pl/
  88. Lubawka i Święta Góra https://lubawka.jimdo.com/lubawka/kapliczki-%C5%9Bwi%C4%99ta-g%C3%B3ra/
  89. Chelmsko Śląskie i Domki Tkaczy https://www.gorytajemnic.pl/ciekawe-miejsca/chelmsko-slaskie-domy-tkaczy.html
  90. Głazy Krasnoludków http://www.ciekawe-miejsca.net/przewodnik/polska/glazy_krasnoludkow_czyli_gorzeszowskie_skalki
  91. Zamek Cisy http://www.villagreta.pl/zamek-cisy/
  92. Zapory wodne https://eloblog.pl/dolnoslaskie-kolosy-zapory-wodne-na-dolnym-slasku/

 

Czechy/Niemcy:

  1. Zamek Frydlant Czechy Zamek Frydlant Czechy https://www.zamek-frydlant.cz/cs
  2. Liberec – Czechy http://podroze.onet.pl/ciekawe/liberec-atrakcje-jednego-z-najpiekniejszych-miast-w-czechach/j4vw4
  3. Gora Jested- Czechy https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%A1t%C4%9Bd_(g%C3%B3ra)
  4. Panska Skala- Czechy https://panska-skala.czeskiegory.pl/
  5. Decin- Czechy http://www.czechy.pl/decin.xml
  6. Saksonia czeska – Czechy http://chwytajdzien.pl/tag/czeska-szwajcaria/
  7. Saksonia Szwajcarska – Czechy/Niemcy http://podroze.se.pl/swiat/europa/niemcy/szwajcaria-saksonska-praktycznie-jak-dojechac-gdzie-spac-co-zobaczyc/5387/
  8. Festung Koningstein – Niemcy https://www.festung-koenigstein.de/pl/
  9. Bastai gory – Niemcy https://pl.wikipedia.org/wiki/Bastei
  10. Skalne miasto Ardspach i inne http://www.skalnemiasta.republika.pl/hruboskalsko.html
  11. Region Czeski Raj (Sobotka) http://www.cesky-raj.info/pl/
  12. Spindlerovy Mlyn i okolice (Benecko)
  13. Elektrownia w Temelinie https://www.cez.cz/en/power-plants-and-environment/nuclear-power-plants/temelin.html
  14. Muzeum Skody w Mlada Boleslav http://museum.skoda-auto.com/
  15. Czechy Pekelne Doly (http://www.pekelnedoly.cz/  )
  16. Wejście na Śnieżke od strony Pec pos Snezku.
  17. Dolni Morava – Sky Walk http://www.dolnimorava.cz/_en/sky-walk/
  18. Czechy Jaskinie http://www.podroze.pl/wasze-wyprawy/relacje/relacja/czechy-jaskinie-na-morawach,3983/
  19. Skalne Miasta w Czechach http://skalnemiasta.eu/
  20. Czechy Prepasc Macocha: http://www.moravskykras.net/pl/przepasc-macocha.html
  21. Czechy Elektrownia Atomowa Dukovany http://morava.blox.pl/2013/07/Elektrownia-Jadrowa-Dukovany.html
  22. Drezno http://kolemsietoczy.pl/drezno-zwiedzanie-zabytki-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc/
  23. Görlitz ze wspaniala architektura, zwane perla Wschodu https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6rlitz
  24. Kaplica Czaszek w Kutna Hora http://podroze.se.pl/swiat/europa/czechy/kutna-hora-kostnica-wszystkich-swietych/639/
  25. Skalni Divadlo Bromuov Czechy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Broumowskie_%C5%9Aciany)
  26. Czechy zamek/osada Skaly http://www.czechy-wschodnie.info/teplice-nad-metuji/13_6435_skaly-pozostalosci-zamku/

Wrocław:

  1. NFM – Narodowe Forum Muzyki http://www.nfm.wroclaw.pl/
  2. Teatr Capitol http://www.teatr-capitol.pl – polecam M&M
  3. Opera Wrocławska www.opera.wroclaw.pl
  4. Taras widokowy na Sky Tower http://galeria.skytower.pl/punkt-widokowy.html
  5. Hydropolis http://www.wroclaw.pl/hydropolis-wroclaw-muzeum-wody-otwarice
  6. Panorama raclawicka http://www.panoramaraclawicka.pl
  7. ZOO i afrykanarium http://www.afrykarium.com.pl/
  8. Ogrod japonski I hala 100-lecia http://www.ogrod-japonski.wroclaw.pl/  http://halastulecia.pl/
  9. Cmentarz zydowski http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/CMS/muzeum_sztuki_cmentarnej/stary_cmentarz_zydowski.html
  10. Rynek i okolice www.wroclaw.pl/kamera-rynek
  11. Ostrow tumski  http://www.wroclaw.pl/ostrow-tumski1
  12. Wieza cisnien na grobli http://www.wroclaw.pl/nieznany-wroclaw-wieza-cisnien-na-grobli
  13. Na groble z Politechniki mozna polinka https://pl.wikipedia.org/wiki/Polinka
  14. Ogrod botaniczny http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/
  15. W maju jak kwitna magnolie jakies 80km od Wrocka: http://arboretumwojslawice.pl/

Ciekawe linki:

http://www.riese.krzyzowa.org.pl/

https://eloblog.pl/

http://www.odtur.pl/zamki/zam-woj-dolnoslaskie/zamek-bolczow.html

http://mojhistorycznyblog.blog.pl/2014/02/10/kwatery-wojenne-hitlera-to-z-nich-fuhrer-dowodzil-swymi-armiami/

http://riese-inne.blogspot.com/2012/10/jedlina-zdroj.html

http://www.dolinapalacow.pl/dolina-palacow.html#

Zamki na Słowacji: http://www.zamkinaslowacji.oldcastles.eu/mapa-zamkow

 

Planowanie wycieczek: http://wycieczki.msystems.biz

 

PDFs files:

1. My_Dolny_Slask
2. Niesamowity Dolny Śląsk

Mapa